D. Lipšic žiada vysvetlenie pozastavenia účinnosti previerok

18.09.2014 Bratislava

Bratislava 18. septembra (TASR) - Nezaradenému poslancovi Národnej rady SR Danielovi Lipšicovi (NOVA) sa nepozdáva, že Ústavný súd (ÚS) pozastavil účinnosť plošných sudcovských previerok, ktoré sú po novom definované aj v Ústave SR. Je zvedavý na to, ako tento krok ÚS odôvodní.

"Previerky sudcov boli dané priamo do textu ústavy. Takže by ma veľmi zaujímalo, z akých dôvodov boli tieto ustanovenia pozastavené, keďže aj previerky sudcov sú predpokladané novelou ústavy," zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Lipšic. Dodal, že mnohým sudcom sa to nemusí páčiť, ale Ústavný súd nestojí nad ústavou. "Je viazaný textom ústavy a nie osobnými preferenciami sudcov ÚS," doplnil.

Lipšicovi samotnému sa sudcovské previerky, ako boli schválené, nepozdávajú, ale rešpektuje rozhodnutie ústavnej parlamentnej väčšiny. Nesúhlasí s tým, aby posledné slovo pri previerkach mala Súdna rada SR. Obáva sa, že tá by mohla rozhodovať na základe sympatií, nie vždy objektívne.

Návrh na Ústavný súd, aby posúdil, či je preverovanie sudcovskej spôsobilosti v súlade s Ústavou SR, podal 1. septembra podpredseda Súdnej rady Ján Vanko. Novozvolená predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková sa k ústavnej sťažnosti pripojila. Ústavný súd ju v stredu (17.9.) prijal na ďalšie konanie a pozastavil účinnosť zmien týkajúcich sa overovania sudcovskej spôsobilosti.



Navýšiť rozpočet pre armádu ústavným zákonom


Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic (NOVA) navrhne na októbrovú schôdzu ústavný zákon, ktorý má zabezpečiť postupné navyšovanie rozpočtu na armádu. Navyšovanie mieni nataviť tak, aby sme do roku 2020 dávali na armádu 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), ako avizoval po summite NATO prezident SR Andrej Kiska.

"Rozhodol som sa predložiť návrh ústavného zákona, ktorý zvyšuje rozpočet obrany každý rok o jednu desatinu percenta HDP tak, aby v roku 2020 bol rozpočet obrany 1,6 percenta HDP," spresnil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Lipšic. Bol by rád, keby sa na téme obranyschopnosti krajiny dokázali zhodnúť všetky strany bez ohľadu na to, či sú vo vláde alebo v opozícii.

Zdôraznil, že situácia vo svete sa mení a Slovensko to nemôže ignorovať. Odmieta preto vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý nie je za navyšovanie rozpočtu na armádu. "Považujem vyjadrenia, že navyšovať rozpočet na obranu je nemorálne, za vlastizradu," vyhlásil Lipšic.

Dodal, že ak máme byť zodpovední a myslieť na našu budúcnosť, tak treba rozpočet na obranu navyšovať. "Nenavyšovať rozpočet na obranu v dnešnej situácii je ohrozenie našej budúcnosti," poznamenal Lipšic. Pripomenul, že zariadiť bezpečnosť ľudí je prvoradá úloha štátu.

Krátko po Lipšicovej tlačovej konferencii, na ktorej predstavil svoj návrh ústavného zákona, avizovalo vlastnú iniciatívu aj KDH. Kresťanskí demokrati chcú, aby parlament prerokoval a schválil koncepciu obrannej a bezpečnostnej politiky Slovenska. "Koncepcia má jasne definovať strednodobé a dlhodobé ciele a viazať na tieto ciele aj pridelené financie. Len tak bude mať navyšovanie prostriedkov pre armádu reálny prínos pre obranyschopnosť Slovenska," poznamenal šéf KDH Ján Figeľ.

V reakcii na Lipšicov návrh uviedol, že "sólové podanie návrhu ústavného zákona bez konzultácií s ostatnými parlamentnými stranami k riešeniu situácie a konštruktívnemu dialógu o vážnej agende na pôde parlamentu určite neprispeje". KDH sa tiež nazdáva, že zabezpečenie dostatočných a stabilných zdrojov pre obranu nestačí. "Slovenské ozbrojené sily nepotrebujú len viac peňazí, ale predovšetkým efektívne vynakladanie zverených prostriedkov," tvrdí šéf KDH Ján Figeľ.
 

Vyberte región

mark